2008 Award Recipients

Academic Excellence Award for Fraternities
Academic Excellence Award for Sororities
Academic Honor Award in Health & Physical Education
Academic Honor Award in Sport & Fitness Management
Alpha Epsilon Delta Award
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies
Bernard E. Williams Award
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Clements Award
Colonial Dames of America Paper Award
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Emma Coburn Norris Peak Award
Faye Ellis Memorial Award
Georgia Irene Gill Davis Award
Graduate Research Scholar Award
James A. Whiteside Award
James F. O'Neal Mathematics Education Award
John M. Long Achievement Award
Leonard Trapp History Education Award
Modern Language Award
Nolan C. Hatcher Outstanding International Award
Outstanding Freshman Award
Outstanding Graduate Political Science Student of The Year
Outstanding Music Graduate Award
Outstanding Political Science Student of The Year
Phi Alpha Theta Award
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
R.H. Ervin Award
Ray Baggett Education
Ray Mathis Award
Scholars Award
Sigma Tau Delta Award
Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Speech and Theatre Scholastic Award
Sorrell Award
Virgil L. Collins Mathematics Award
W.P. Lewis Award

Academic Excellence Award for Fraternities

Josh Johnson
Alpha Tau Omega - Josh Johnson

Academic Excellence Award for Sororities

Erica Bradford
Delta Sigma Theta - Erica Bradford

Academic Honor Award in Health & Physical Education

Teresa Herring
Teresa Herring

Academic Honor Award in Sport & Fitness Management

 Rawia Elsisi
Rawia Elsisi

Alpha Epsilon Delta Award

Justin Deavers
Justin Deavers

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Katie Parrott
Katie Parrott

Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Walter Black
Walter Black

Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies

Robert Owen
Robert Owen

Bernard E. Williams Award

Elizabeth Belyeu
Elizabeth Belyeu

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Amy Wotawa
Amy Wotawa

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Lesley Graham
Lesley Graham

Clements Award

Trevor Tyre
Trevor Tyre

Colonial Dames of America Paper Award

Thomas Sheppard
Thomas Sheppard

Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship

Dawn Johnson
Dawn Johnson

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Jeremy Douthit

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Karen Shelton

Emma Coburn Norris Peak Award

Matthew McDaniel
Matthew McDaniel

Faye Ellis Memorial Award

Kaetlin Hall
Kaetlin Hall

Georgia Irene Gill Davis Award

Alyssa Beele
Alyssa Beele

Graduate Research Scholar Award

Christy Cabezas

James A. Whiteside Award

Joshua Wood

James F. O'Neal Mathematics Education Award

Kristine Lurwig
Kristine Lurwig

John M. Long Achievement Award

Ashley Swenning

Leonard Trapp History Education Award

Michael Spencer
Michael Spencer

Modern Language Award

Mary King
Mary King

Nolan C. Hatcher Outstanding International Award

In Sung Lee
In Sung Lee

Outstanding Freshman Award

Lauren Rotch
Lauren Rotch

Outstanding Graduate Political Science Student of The Year

Yvette Santellana
Yvette Santellana

Outstanding Music Graduate Award

Brandan Poiroux
Brandan Poiroux

Outstanding Political Science Student of The Year

Brett Remkus

Phi Alpha Theta Award

Tyler Gresham
Tyler Gresham

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Christopher Hall
Christopher Hall

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

April Hardy
April Hardy

Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership

Marie Murell
Marie Murell

R.H. Ervin Award

Rachel Baker
Rachel Baker

Ray Baggett Education

Nathaniel Lang
Nathaniel Lang

Ray Mathis Award

Stephanie Yawn
Stephanie Yawn

Scholars Award

Jennifer Barnes
Jennifer Barnes

Sigma Tau Delta Award

Rhonda Sanders
Rhonda Sanders

Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Catherine Roberts
Catherine Roberts

Speech and Theatre Scholastic Award

Megan Murphy
Megan Murphy

Sorrell Award

 Rawia Elsisi
Rawia Elsisi

Virgil L. Collins Mathematics Award

Daniel Porter
Daniel Porter

W.P. Lewis Award

Robin Brownson
Robin Brownson

Apply Now!