2009 Award Recipients

Academic Excellence Award for Fraternities
Academic Excellence Award for Sororities
Academic Honor Award in Comprehensive Health & Physical Education
Academic Honor Award in Physical Education
Academic Honor Award in Sport & Fitness Management
Alpha Epsilon Delta Award
Alpha Epsilon Rho Award
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies
Bernard E. Williams Award
Best Graduate Research Scholar Award
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Clements Award
Colonial Dames of America Paper Award
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Emma Coburn Norris Peak Award
Eulene Hawkins Social Work Award
Faye Ellis Memorial Award
G. Ray Mathus Memorial Award
Georgia Irene Gill Davis Award
James A. Whiteside Award
James F. O'Neal Mathematics Education Award
John M. Long Achievement Award
Modern Language Award
Nolan C. Hatcher Outstanding International Award
Outstanding Freshman Award
Outstanding Graduate Political Science Student of The Year
Outstanding Music Graduate Award
Outstanding Political Science Student of The Year
Phi Alpha Theta Award
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Rays Baggett Education
R.H. Ervin Award
Scholars Award
Sigma Tau Delta Award
Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Sorrell Award
Virgil L. Collins Mathematics Award
W.P. Lewis Award

Academic Excellence Award for Fraternities

Judson
FarmHouse - Rick Judson

Academic Excellence Award for Sororities

McDougald
Alpha Gamma Delta - Mallory McDougald

Academic Honor Award in Comprehensive Health & Physical Education

Ryan Ellison

Academic Honor Award in Physical Education

Justin Ray Jonus

Academic Honor Award in Sport & Fitness Management

Lee
Khalil Lee

Alpha Epsilon Delta Award

Herring
Caroline Elizabeth Herring

Alpha Epsilon Rho Award

Rebecca Taylor Stauffacher

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Hawkins
Travis Hawkins

Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Mitchell
Daniel Mitchell

Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies

Jones
Cherokee H. Jones

Bernard E. Williams Award

Vise
Kristina M. Vise

Best Graduate Research Scholar Award

Terry
Brooke Meeks Terry

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Jones
Rebecca Jones

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Brown
Steven Perry Brown

Clements Award

Lance Miller

Colonial Dames of America Paper Award

Smith
Rachel N. Smith

Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship

Browder
William Browder

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Olaleye
Aderonke Olaleye

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Zachary David Hammett

Emma Coburn Norris Peak Award

Lewis
Lynsi Elizabeth Lewis

Eulene Hawkins Social Work Award

Rush
Elizabeth A. Rush

Faye Ellis Memorial Award

Yawn
Stephanie Yawn

G. Ray Mathus Memorial Award

Moore
Beau B. Moore

Georgia Irene Gill Davis Award

Hattaway
Breeann Hattaway

James A. Whiteside Award

Carpenter
Amanda Carpenter

James F. O'Neal Mathematics Education Award

Geigor
Rachel Dawn Geiger

John M. Long Achievement Award

Christopher C. Hall

Modern Language Award

Hightower
Daniel Hightower

Nolan C. Hatcher Outstanding International Award

Ikeda
Megumi Ikeda

Outstanding Freshman Award

Crabtree
Kyle Crabtree

Outstanding Graduate Political Science Student of The Year

Bryant
Ursula Bryant

Outstanding Music Graduate Award

Matthew J. Woulard

Outstanding Political Science Student of The Year

Cline
Jeremy Nicholas Cline

Phi Alpha Theta Award

Mixon
Courtney Christine Mixon

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

Leonnig
Deborah Leonnig

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Yoder
Amber Faith Yoder

Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award

Doughan
Robby Doughan

Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership

Buford
Aishia N. Buford

Rays Baggett Education

Williams
Sarah Elizabeth Williams

R.H. Ervin Award

Moore
Holly Ann Moore

Scholars Award

Jones
Rebecca Jones

Sigma Tau Delta Award

Vise
Kristina M. Vise

Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Hattaway
Breeann Hattaway

Sorrell Award

Yawn
Stephanie Yawn

Virgil L. Collins Mathematics Award

Horton
Jenny Horton

W.P. Lewis Award

Griffin
Amanda Griffin

Apply Now!