2010 Award Recipients

Academic Excellence Award for Fraternities
Academic Excellence Award for Sororities
Academic Honor Award in Comprehensive Health & Physical Education
Academic Honor Award in Physical Education
Academic Honor Award in Sport & Fitness Management
Alpha Epsilon Delta Award
Alpha Epsilon Rho Award
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies
Bernard E. Williams Award
Best Graduate Research Scholar Award
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Clements Award
Colonial Dames of America Paper Award
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Emma Coburn Norris Peak Award
Faye Ellis Memorial Award
G. Ray Mathus Memorial Award
Georgia Irene Gill Davis Award
James A. Whiteside Award
James F. O'Neal Mathematics Education Award
John M. Long Achievement Award
Leonard Y Trapp Memorial Award
Modern Language Award
Nolan C. Hatcher Outstanding International Award
Outstanding Freshman Award
Outstanding Graduate Political Science Student of The Year
Outstanding Music Graduate Award
Outstanding Political Science Student of The Year
Phi Alpha Theta Award
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Rays Baggett Education
R.H. Ervin Award
Scholars Award
Sigma Tau Delta Award
Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Sorrell Award
The Eulene Hawkins Social Work Award
Virgil L. Collins Mathematics Award
W.P. Lewis Award

 

Academic Excellence Award for Fraternities

Bryant FarmHouse - Joshua Bryant

 

 

Academic Excellence Award for Sororities

Wade Chi Omega - Caitlyn Wade

 

Academic Honor Award in Comprehensive Health & Physical Education

  Joanne Amanda Johnson

 

Academic Honor Award in Physical Education

  Kylie Morrissy

 

Academic Honor Award in Sport & Fitness Management

Young
Brian Young

 

Alpha Epsilon Delta Award

Driver
Heather Driver

 

Alpha Epsilon Rho Award

Spigner Aaron Spigner

 

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

McDowell
April McDowell

 

Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Bekane Bethany Bekane

 

Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies

Cote
Jeremy Paul Cote'

 

Bernard E. Williams Award

Veach Claire Veach

 

Best Graduate Research Scholar Award

Miller Jonathan M. Miller

 

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Hill Myles K. Hill

 

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Gibson Kelley Gibson

 

Clements Award

Leonce Burke Leonce

 

Colonial Dames of America Paper Award

Crescenzi Keith Crescenzi

 

Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship

Tatum William A. Tatum

 

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Bryant Brianna Bryant

 

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Finch Danielle C. Finch

 

Emma Coburn Norris Peak Award

Edmonds Caroline Edmonds

 

Faye Ellis Memorial Award

Moore Rebekah Moore

 

G. Ray Mathus Memorial Award

Shields Devan Marie Shields

 

Georgia Irene Gill Davis Award

  Kalen Kosik

 

James A. Whiteside Award

Glover Christopher H. Glover

 

James F. O'Neal Mathematics Education Award

Till Kimberly Till

 

John M. Long Achievement Award

  Daniel Arute

 

Leonard Y Trapp Memorial Award

Braswell Sharayah Marie Folsom Braswell

 

Modern Language Award

Ingram Ashton Ingram

 

Nolan C. Hatcher Outstanding International Award

  Kylie Morrissy

 

Outstanding Freshman Award

Cain
Madison C. Cain

 

Outstanding Graduate Political Science Student of The Year

Brechwald
Sarah Kay Brechwald

 

Outstanding Music Graduate Award

Butler Eugene Talmadge Butler II

 

Outstanding Political Science Student of The Year

Parr Tim Parr

 

Phi Alpha Theta Award

Yoder Amber Yoder

 

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

May Jordan May

 

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Callaway Joseph Callaway

 

Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award

Tidwell Elizabeth N. Tidwell

 

Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership

Micciche James P. Micciche

 

Rays Baggett Education

Salmon Russell B. Salmon

 

R.H. Ervin Award

Poole Aundrea K. Poole

 

Scholars Award

Leverett Lindsay Diane Leverett

 

Sigma Tau Delta Award

Weeks Elizabeth E. Weeks

 

Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Parker Betsy Jordan Parker

 

Sorrell Award

Harrington Kelly M. Harrington

 

The Eulene Hawkins Social Work Award

Gayle
Caren A. Gayle

 

Virgil L. Collins Mathematics Award

  Jeremy Mathews

 

W.P. Lewis Award

Wilcox Vanessa R. Wilcox

 

 

   
Apply Now!