2014 Award Recipients

Academic Honor Award in Physical Education

Abby Barnett Abby Barnett Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Alexandra Hawkins Alexandra Hawkins Academic Excellence Award for Fraternities
Farmhouse G Ray Mathus Memorial Award

Austin Hunter Roe Austin Hunter Roe Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Bailey Brown Bailey Brown Best Graduate Research Scholar Award

Bijay Babu Niraula Bijay Babu Niraula Academic Honor Award in Health Education
Bo Chapman Bo Chapman Emma Coburn Norris Peak Award

Carlie Spencer Carlie Spencer James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award

Carolyn T. Howard Carolyn T. Howard Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Chelsey S. Williams Abby Barnett Academic Excellence Award for Sororities
Chi Omega Chi Omega James F O Neal Mathematics Education Award
Johnnie Seanor Johnnie Seanor
Outstanding Political Science Student of the Year MSIR
Colin J. McElroy Colin McElroy Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Ellen Barker Ellen Barker Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Gilbert Rogers Gilbert Rogers The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Gracie A Spear Gracie Spear Sorrell Award

Haley Davies Haley Davies Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award
Haley Hart Haley Hart Modern Language Award

Hannah Leigh Stone Hannah Leigh Stone Faye Ellis Memorial Award

Hope Garner Hope Garner Nolan C Hatcher Outstanding International Award
Huanxiao Jiang Huanxiao Jiang Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarhip

Jacquelyn A. Smith Jacquelyn A. Smith Bernard E Williams Award

Jeb Sharp Jeb Sharp Outstanding Music Graduate Award
Christopher Helms
Outstanding Freshman Award

Jordan Adams Jordan Adams Colonial Dames of America
Paper Award

Joshua Tate Luker Joshua Tate Luker Outstanding HSTM Student Award
Kelley Anne Curran Kelley Anne Curran John M Long Achievement Award

Kylie L. McGlincy Kylie L. McGlincy Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Landan Kyle Peters Landan Kyle Peters Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Lauren Ashley Poole Lauren Ashley Poole Scholars Award

Mai Hoang Tran Mai Hoang Tran Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Mairead Shaffield Mairead Shaffield Alpha Epsilon Delta Award

Megan Gibson Megan Gibson Delta Sigma Pi Scholarship Key

Melissa Williams Melissa Williams WP Lewis Award

Morgan DuBose Morgan DuBose Outstanding Political Science Student of The Year
Lauren Coughlin
Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Naomi Perez Naomi Perez Robert T Joslin Award of Excellence in Photography

Rachel L. Goodson Rachel L. Goodson Sigma Tau Delta Award

Samantha Loff Samantha Loff RH Ervin Award

Sara Richburg Sara Richburg Georgia Irene Gill Davis Award

Shelby Broadway Shelby Broadway Virgil L Collins Mathematics Award

Somer Gustason Somer Gustason The Eulene Hawkins Social Work Award
Tate Hanne Stokley Tate Hanne Stokley Clements Award

Tyler Vaughn Tyler Vaughn William R. Denison Choral Excellence Award

Wendy (Yoon G.) Cho Wendy Cho Outstanding Political Science Student of the Year MPA

Xianruo Xie Xianruo Xie Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Zahra Qureshi Zahra Qureshi
Apply Now!