2016 Award Recipients

Academic Excellence Award for Fraternities
Alpha Tau Omega - Blake Swicord, President
Academic Excellence Award for Sororities
Kappa Delta, Ashton Knapp, President
Ashton Knapp
Academic Honor Award in Health Education
Julia Ostendorf
Julia Ostendorf
Academic Honor Award in Physical Education
Langley Bell Vannoy
Langley Bell Vannoy
Alpha Epsilon Delta Award
Clint Kilcrease
Clint Kilcrease
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Alexis Rain Rockwell
Alexis Rain Rockwell
Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Avery Miller
Avery Miller
Bernard E Williams Award
Anna Noelle Orlofsky
Anna Noelle Orlofsky
Best Graduate Research Scholar Award
Janice Dykstra Dunlap
Janice Dykstra Dunlap
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Alexandra Worthy
Alexandra Worthy
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Louise Cheng
Louise Cheng
Clements Award
Wil Clowdus
Colonial Dames of America Paper Award
Megan Lee Phillips
Megan Lee Phillips
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Alyssa Crow
Alyssa Crow
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Katie Marshall
Katie Marshall
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Jacob K. Yates
Jacob K. Yates
Emma Coburn Norris Peak Award
Whitney Spake
Whitney Spake
Faye Ellis Memorial Award
Mary Elizabeth Whitfield
Mary Elizabeth Whitfield
G Ray Mathus Memorial Award
Jeremy Lee Burgess
Jeremy Lee Burgess
Georgia Irene Gill Davis Award
Presley Restrepo
James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award
Michael Dillon Barron
Michael Dillon Barron
James F O Neal Mathematics Education Award
Justin Huval
Justin Huval
John M Long Achievement Award
Alexander Malave
Alexander Malave
Leonard Y Trapp Memorial Award
Jacob C. Guillory
Jacob C. Guillory
Modern Language Award
Anna Orlofsky
Anna Orlofsky
Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award
Eleanor Self
Eleanor Self
Nolan C Hatcher Outstanding International Award
Guanyu Zhang
Outstanding Freshman Award
Haley Marie Neal
Haley Marie Neal
Outstanding HSTM Student Award
Will Black
Will Black
Outstanding Music Graduate Award
Allen Parrish
Allen Parrish
Outstanding Political Science Student of The Year
Grishma Rimal
Grishma Rimal
Outstanding Political Science Student of the Year MPA
John Kilgore
John Kilgore
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Luke Burroughs
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Michael Lovelace
Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Katherine Carnley
Katherine Carnley
Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarhip
Sarah Katherine Fleming
Sarah Katherine Fleming
RH Ervin Award for Outstanding Student in Education
Andrea Gallman
Andrea Gallman
Scholars Award
Elena Brown
Sigma Tau Delta Award
Susannah McQuitty
Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Katelynn L. Loyd
Katelynn L. Loyd
Sorrell Award
Julia Ostendorf
Julia Ostendorf
Steven B. Padgett Journalism and Communication Award
Grishma Rimal
Grishma Rimal
The Award of Excellence in Dance Artistry and Scholarship
Scott Wheet
The David Dye Award for Excellence in Theatre Artistry and Academics
Jordan K. New
Jordan K. New
The Eulene Hawkins Social Work Award
Victoria Whitehurst
Victoria Whitehurst
The James F Rinehart Award
Sara V. Turinsky
Sara V. Turinsky
The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Leland Farmer
Leland Farmer
Virgil L Collins Mathematics Award
Tabitha Turner
Tabitha Turner
William R. Denison Choral Excellence Award
Hannah Moore
Hannah Moore
WP Lewis Award for Outstanding Student in Education
Jessica Ingram
Jessica Ingram
Apply Now!