2000 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2000

Alpha Epsilon Delta Award – Rohit Patel Pre-­‐Health Award – Lauri Frazier

Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Courtney Shaw McGough The Sigma Tau Delta Award – Kara Alaethia Price

Bernard E. Williams Award – Kara Alaethia Price Modern Language Award – Winter Gillis

Colonial Dames of America Paper Award – Samuel C. Jordan Phi Alpha Theta Scholastic Award – Mary Elizabeth Morris The G. Ray Mathis Memorial Award – Jessica A. Bedwell Norma Taylor Mitchell Award – Harrison Taylor

Virgil L. Collins Mathematics Award – Mitchell A. Tishaw

 James F. O’Neal Mathematics Education Award – Heather Michele Benz Outstanding AFROTC Senior Cadet – Eric J. Dosser

Emma Coburn Norris PEAK Award – Julie E. Paul

 Alabama Society of CPA’s Outstanding Accounting Achievement Award – Leah Marie Singleton Wall Street Journal Achievement Award – William H. Brown

Accounting Achievement Award – David M. Nelson Delta Sigma Pi Scholarship Key – Amanda L. McKathan

Health Education Academic Honor Award – Heather Gunter

 Physical Education Academic Honor Award – Kenneth Darren Stewart

 Sports & Fitness Management Academic Honor – Kelly Butts 

  1. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Kathryn Hope Bates
  1. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Susan Kate Brown

Tex Kilpatrick Whaley Association for Childhood Education Award – Misty Summer Russell Psi Chi Award – Ashley Carol Logan

The Eulene Hawkins Social Work Award – Joni Pittenger Martin Outstanding Music Graduate Award – Kenneth R. Weidner John M. Long Achievement Award – Kenneth R. Weidner

Department of Speech and Theatre Scholastic Award -­‐ Melissa Dawn Smith Georgia Irene Gill Davis Award – Jill Olwin Davis

Charles L. Silcox Award of Excellence – Judith J. Hightower Panhellenic Council Award – Chi Omega

Interfraternity Council Award – FarmHouse Sorrell Award – Misty Lee Riley

Charles L. Jones Outstanding Alpha Phi Sigma Graduate Award – Rachelle D. Inman Outstanding Freshman Award – Caleb Gardner

Phi Theta Kappa Alumni Award – Amanda Leigh McKathan

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Vladimir Pavlenko Faye Ellis Memorial Award – Shea Eagerton

Alpha Kappa Delta Award of Excellence in Sociology – Jean Peters Brewer Phi Kappa Phi Distinguished Scholar Award – Dr. Edward H. Stevens

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Traci Leigh Johnson 

Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced