2014 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2014

Academic Honor Award in Physical Education

Abby Barnett

 
hawkins

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Alexandra Hawkins

 

Academic Excellence Award for Fraternities

FarmHouse 

roe

G. Ray Mathus Memorial Award

Austin Hunter Roe

brown

Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Bailey Brown

Bijay

Best Graduate Research Scholar Award

Bijay Babu Niraula

bo

Academic Honor Award in Health Education

Bo Chapman

carlie

Emma Coburn Norris Peak Award

Carlie Spencer

carolyn

James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award

Carolyn T. Howard

williams

Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Chelsey S. Williams

Academic Excellence Award for Sororities

Chi Omega- Abby Barnett

seanor

James F O Neal Mathematics Education Award

Johnnie Seanor

colin

Outstanding Political Science Student of the Year MSIR

Colin J. McElroy

b

Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship

Ellen Barker

gilbert

Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award

Gilbert Rogers

spear

The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership

Gracie A Spear

haley

Sorrell Award

Haley Davies

hart

Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award

Haley Hart

stone

Modern Language Award

Hannah Leigh Stone

Faye Ellis Memorial Award

Hope Garner

jiang

Nolan C Hatcher Outstanding International Award

Huanxiao Jiang

smith

Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarhip

Jacquelyn A. Smith

Jeb Sharp

Bernard E Williams Award

Jeb Sharp

Outstanding Music Graduate Award

Christopher Helms

Adams

Outstanding Freshman Award

Jordan Adams

Joshua tate

Colonial Dames of America Paper Award

Joshua Tate Luker

Outstanding HSTM Student Award

Kelley Anne Curran

Kylie

John M Long Achievement Award

Kylie L. McGlincy

peters

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Landan Kyle Peters

Poole

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Lauren Ashley Poole

tran

Scholars Award

Mai Hoang Tran

Shafflied

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Mairead Shaffield

Gibson

Alpha Epsilon Delta Award

Megan Gibson
williams

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Melissa Williams

WP Lewis Award

Morgan DuBose

Outstanding Political Science Student of The Year

Lauren Coughlin

perez

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Naomi Perez

goodson

Robert T Joslin Award of Excellence in Photography

Rachel L. Goodson

loff

Sigma Tau Delta Award

Samantha Loff

sara

RH Ervin Award

Sara Richburg

shelby

Georgia Irene Gill Davis Award

Shelby Broadway

somer

Virgil L Collins Mathematics Award

Somer Gustason

stokely

The Eulene Hawkins Social Work Award

Tate Hanne Stokley

vaughn

Clements Award

Tyler Vaughn

cho

William R. Denison Choral Excellence Award

Wendy (Yoon G.) Cho

xie

Outstanding Political Science Student of the Year MPA

Xianruo Xie

zahra

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

Zahra Qureshi