2003 Award Recipients

Honors Convocation Recipient 2003

Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Laura Alise Wood

Scholar’s Award – Geneva Michelle Braun

The Sigma Tau Delta Award – Quan Manh Ha

Bernard E. Williams Award – Erica Lynn Cruzat

Modern Language Award – Lauren Patterson

Phi Alpha Theta Scholastic Award – Julie E. Paul

The G. Ray Mathis Memorial Award – Amanda Brooke Ethridge

Colonial Dames of America Paper Award – Isaiah Picklesimer

Norma Taylor Mitchell American History Award – Crystal

Thornton Virgil L. Collins Mathematics Award – Mindy Porep

James F. O’Neal Mathematics Education Award – Amy Godwin

Emma Coburn Norris PEAK Award – Joseph Murfin

Alabama Society of CPA’s Accounting Achievement Award – Jonathan A. Gordon

Delta Sigma Pi Scholarship Key – Jonathan Gordon

Health Education Academic Honor Award – Jennifer White Physical

Education Academic Honor Award – Frances Joy Graham

Sports & Fitness Management Academic Honor Award – Robyn Streed

W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Jennifer Jo Skinner

R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Misty Belyeu

Psi Chi Award – Brenna L. Herndon

The Eulene Hawkins Social Work Award – Amy E. Kellogg

Outstanding Music Graduate Award – Carolyn M. Boone

John M. Long Achievement Award – Jennifer Walker Bruce

Speech and Theatre Scholastic Award – Joyful Leigh Johns

Sigma Theta Tau Award – Kelly Johnston

Georgia Irene Gill Davis Award – Lindsey Phillips Salter

Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Morgan Beth Thompson

Center for Design, Technology, and Technology and Industry Award of Excellence – Karl E. Bryant

Panhellenic Council Award – Chi Omega

Interfraternity Council Award – FarmHouse

Clements Award – Ryan Campbell

Sorrell Award – Natalie Simmons

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Award – Hunter B. Smart

Outstanding Freshman Award – Phillip Henderson

General Education Competency Examination Outstanding Essay Award – Jacob T. E. Stutzman

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Lena Koch

Outstanding Political Science Student of the Year – Mary Ann Henderson

Faye Ellis Memorial Award – James Serley

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Sabrina Nicole Piland

Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Paul Adams

Algernon Sydney Sullivan Award – To be announced

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced