2018 Award Recipients

 

 

Matthew Sullivan

Academic Excellence Award for Fraternities

Alpha Tau Omega - Matthew Sullivan  
Oakleigh White

Academic Excellence Award for Sororities

Alpha Gamma Delta - Oakleigh White 
 
Megan Heier

Academic Honor Award in Health Education

Megan Heier
 
Brianna Killough

Academic Honor Award in Physical Education

Brianna Killough
Joshua Radney

 Alpha Epsilon Delta Award

Joshua Radney
Andrew Murray

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Andrew Murray
Sara Ivey

Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Sara Ivey
Elizabeth Robb

Bernard E Williams Award

Elizabeth Robb

Best Graduate Research Scholar Award

Kimarie Bugg
Tanja Garcia

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Tanja Garcia
Mason

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Mason Guttensohn

Clements Award

Zachary Bias
Nola

Colonial Dames of America Paper Award

Nola Aycock
Olivia

Delta Mu Delta for Excellence in Leadership and Scholarship

Olivia Walleser
Natalie

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Natalie Klopfenstein
Matthew Sullivan

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Matthew Sullivan
Rheannon Primm

Emma Coburn Norris Peak Award

Rheannon Primm
Joley Dixon

Faye Ellis Memorial Award

Joley Dixon
Cori

G Ray Mathus Memorial Award

Cori Horton

Georgia Irene Gill Davis Award

Anna Jacobsen
JoAnna Simon

James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award

JoAnna Simon
Allyson

James F O Neal Mathematics Education Award

Allyson Clements
Megan Roberts

John M Long Achievement Award

Megan Roberts
JoAnna Ellis

Leonard Y Trapp Memorial Award

Joanna Ellis
Savannah

Modern Language Award

Savannah Renberg

Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award

Whitney Spake

Nolan C Hatcher Outstanding International Award

Keonkuk Bae
Elizabeth Whitman

Outstanding Freshman Award

Elizabeth Whitman
Madison Price

Outstanding HSTM Student Award

Madison Price
Simmons

Outstanding Human Services Award

Latanya Simmons
Chan Sumner

Outstanding Music Graduate Award

Chandler Sumner
Reina Terry

Outstanding Political Science Student of The Year

Reina Terry
msry

Outstanding Political Science Student of the Year MPA

Mary Wasden
Alyssaa

Outstanding Student Award in Exercise Science

Alyssa Zediker
Katelyn Dewrell

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Katelyn Dewrell
Shelby Jenkins

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

Shelby Jenkins
Rebecca Harvey

Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award

Rebecca Harvey

Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarship

Keara Bogart
Kalle Killough

RH Ervin Award

Kalle Killough
Julia

Scholars Award

Julia Orcutt
John reid

Sigma Tau Delta Award

John Reid McGlamory

Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Mikala Burk
Erika Kurk

Sorrell Award

Erika Kulk

Steven B. Padgett Journalism and Communication Award

Sarah Singleterry
Hayes

The Award of Excellence in Dance Artistry and Scholarship

Makenzie Haynes
Chanda

The David Dye Award for Excellence in Theatre Artistry and Academics

Chanda Hawthorne

The Dr. Charles A. Watson Research Award

Robert Hendrick
OT

The James F Rinehart Award

Timilehin Osituyo
Emily Watts

The Psi Chi Award for Outstanding Scholarship and Leadership

Emily Watts
Richard Sizelove

Virgil L Collins Mathematics Award

Richard Sizelove

 

Baxley

William R. Denison Choral Excellence Award

Skyler Baxley

 

Hannah peoples

WP Lewis Award for Outstanding Student in Education

Hannah Peoples