2002 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2002

Alpha Epsilon Delta Award – Debra Gail Lucas

Pre-­Health Award – Felicia Smith

Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Kimberly Gail Norman

Scholar’s Award – Kiana Bradley

The Sigma Tau Delta Award – Alisha Holley

Bernard E. Williams Award – Sarah E. Spong

Modern Language Award – Cory Leigh Bowen

Colonial Dames of America Paper Award – William Harrison Taylor

Phi Alpha Theta Scholastic Award – William Harrison Taylor

The G. Ray Mathis Memorial Award – Julie Paul

Norma Taylor Mitchell Award – Angie Youngblood

Leonard Y. Trapp Memorial Award – Jay E. Cobb

Virgil L. Collins Mathematics Award – Richard Harem

James F. O’Neal Mathematics Education Award – Matthew Cobb

Emma Coburn Norris PEAK Award – Rachelle Elizabeth Toomey

Alabama Society of CPA’s Outstanding Accounting Achievement Award – Samuel F. Bolding

Wall Street Journal Student Achievement Award – Richard Harem

Delta Sigma Pi Scholarship Key – Jennifer Hornsby

Health Education Academic Honor Award – Carolyn Wittington

Physical Education Academic Honor Award – Chandra Newman

Sports & Fitness Management Academic Honor Award -­‐ Melissa Hall

W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Amber LeighAnn Helton, Elizabeth Allyn Kräck

R.H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Amanda Patrick

Psi Chi Award – Alison L. Thornton

The Eulene Hawkins Social Work Award – Stacey R. Braden

Outstanding Music Graduate Award – Victoria Lee

John M. Long Achievement Award – Jennifer L. Mills

Department of Speech and Theatre Scholastic Award -­‐ David Wilson Sewell

Sigma Theta Tau Award -­‐ Jennifer Smith Hatton

Georgia Irene Gill Davis Award – Susan Allano Danielson

Charles L. Silcox Award of Excellence – Beth Denise Taylor

Dept. of Art & Design Award for Scholarship & Artistic Achievement – Lana Lolley

Center for Design, Technology, and Industry Award of Excellence – Justin Cox

Panhellenic Council Award – Alpha Gamma Delta

Interfraternity Council Award – FarmHouse

Clements Award – Jacob Thomas Evans Stutzman

Sorrell Award – Talia Flores

Outstanding Freshman Award – Tushar Chaudhry

General Education Competency Examination Outstanding Essay Award – Julie Paul

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Talia Flores

Faye Ellis Memorial Award – Mary Elizabeth Toulmin

Alpha Kappa Delta Award of Excellence in Sociology – Stephen Bradley Sasser

Phi Kappa Phi Distinguished Artist Award – Adena Moree

Phi Kappa Phi Distinguished Scholar Award – Harold Kaylor

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Emily Stillwell Wheeler

Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Sarah E. Spong

Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced