2004 Award Recipients

Honors Convocation Recipient - 2004

Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Jennifer Rose Lynch

Scholar’s Award – Jennifer Rose Lynch

The Sigma Tau Delta Award – Amanda Brooke Ethridge

Bernard E. Williams Award – Crystal Carpenter

Modern Language Award – Tammy Fusci

Phi Alpha Theta Scholastic Award – Adam Patrick Jones

The G. Ray Mathis Memorial Award – Paige Swaim

Colonial Dames of America Paper Award – John Mitcham

Norma Taylor Mitchell American History Award – Brandy G. Phillips

Virgil L. Collins Mathematics Award – Sheena Richards

James F. O’Neal Mathematics Education Award – Sheana Mullen

Dennis Lee Bowden Computer Science Award – Sherri Wyatt

Emma Coburn Norris PEAK Award – Kimberly White

Academic Honor Award in Comprehensive Health and Physical Education – Jessica L. Noble

Academic Honor Award in Physical Education – Jennifer Nichole Carlisle

Academic Honor Award in Sport and Fitness Management – Paul Blythin

W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – April Luckey

R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Michael Andrew Bond

Psi Chi Award – Kristina Rumenova Noeva

The Eulene Hawkins Social Work Award – Patricia M. Faircloth

Outstanding Music Graduate Award – Thomas Michael Newman

John M. Long Achievement Award – Erica Stewart

Speech and Theatre Scholastic Award – Georgia G. Mallory

Sigma Theta Tau Outstanding Student Award – Kristen Frazier

Georgia Irene Gill Davis Award – David Noel Norman

Art & Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Frederick Washington

Center for Design, Technology, and Technology and Industry Award of Excellence – Collin Magonigal

Panhellenic Council Award – Alpha Gamma Delta

Interfraternity Council Award – FarmHouse Clements Award – Jason N. Crossan

Sorrell Award – Rachel Hassan

Outstanding Freshman Award – Jack Thomas Gillis III

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Syed Abbas

Outstanding Political Science Student of the Year – Mary Ann Henderson

Faye Ellis Memorial Award – Daniel F. Oaks

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Nathan D. Cosker

Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Thomas M. Newman

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced

Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced

Wallace D. Malone Distinguished Faculty Award – To be announced