2005 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2005

Alpha Epsilon Delta Award – Heath Lee Hogge

Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Belinda Bargmann

Scholar’s Award – Thomas Windham

The Sigma Tau Delta Award – John M. Jackson

Bernard E. Williams Awards – John M. Jackson

Modern Language Award – Candace Anne Thomason

Phi Alpha Theta Scholastic Award – Lauren Marie Doughty

The G. Ray Mathis Memorial Award – Michele L. Lechner

Colonial Dames of America History Award – Catherine Rodgers

Norma Taylor Mitchell American History Award – Catherine Rodgers

Earl J. Smith Western Civilization Award – Brett Remkus

Virgil L. Collins Mathematics Award – Apelete Julian Allagan

James F. O’Neal Mathematics Education Award – Josh Bailey

Dennis Lee Bowden Computer Science Award – Eric L. Cleckler

Emma Coburn Norris PEAK Award – Mary Denise Gibson

Academic Honor Award in Comprehensive Health and Physical Education – Lindsey Waldrop

Academic Honor Award in Sport and Fitness Management – Amy Joy Brisbin

American Sports Medicine Institute – Shayne Gregory Laudicina

W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Lori Nicole Lee

R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Heather Lunsford

Psi Chi Award – John Hayes

 The Eulene Hawkins Social Work Award – Heather N. May

Outstanding Music Graduate Award – M. Bryan Reeves

John M. Long Achievement Award – Haley Canterbury

Speech and Theatre Scholastic Award – Toni Deveridge

Sigma Theta Tau, Iota Theta Tau Chapter Outstanding Student Award – Joanna McLaney

Georgia Irene Gill Davis Award – Benjamin Blake Tomlin

Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Alexandra Senecal Miller

Center for Design, Technology and Industry Award of Excellence – Scott Calvert

Panhellenic Council Award – Chi Omega

Interfraternity Council Award – Alpha Tau Omega

Clements Award – Brennan Jack

Sorrell Award – Belinda Bargmann

Outstanding Freshman Award – Mary Elizabeth King

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Brennan Jack

Outstanding Political Science Student of the Year – Sheri E. Brooks

Outstanding Graduate Political Science Student of the Year – Andy Akin

Faye Ellis Memorial Award – Wendy Grey Huckabee

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Phillip Kurt Henderson

Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Hannah Gail Moore

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced

Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced