2006 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2006

Alpha Epsilon Delta Award – Benjamin Nahass 

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award – Yoon Cho Scholar’s Award – In Ki Cho

The Sigma Tau Delta Award – Kristen Ryan Duffy

Bernard E. Williams Award – Tiffiny Del-­rae Woo

Modern Language Award – Lenorah Elizabeth McKee

Phi Alpha Theta Scholastic Award – Avington Hart

The G. Ray Mathis Memorial Award – Kyle Harvey

Colonial Dames of America Paper Award – Daniel Hubbard

Trapp History Education Award – Crystal Thornton

Virgil L. Collins Mathematics Award – Asuka Yuyama Norris

James F. O’Neal Outstanding Mathematics Education Award ‐ Dia Benay Baugh

Dennis Lee Bowden Computer Science Award -­‐ Huan Huang

Emma Coburn Norris PEAK Award – Joseph P. Matthews

Academic Honor Award in Comprehensive Health and Physical Education – Emily Insinga

Academic Honor Award in Sport and Fitness Management – Terrance Tywain Pope

Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarship – Timothy Cody Bush

W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Katie Smith

R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Brittany D. Johnson

Psi Chi Award – Karen D. Willis

The Eulene Hawkins Social Work Award – Amelia Kate Gaines

Outstanding Music Graduate Award – Joseph R. Murfin

John M. Long Achievement Award – Amy Ray

Speech and Theatre Scholastic Award ­‐ Erin L. Turner

Sigma Theta Tau, Iota Theta Tau Chapter Outstanding Student Award – Christina Szabo

Georgia Irene Gill Davis Award – Christina Szabo

Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Lisa Dawn Michael

Center for Design, Technology and Industry Award of Excellence – Kenny Strahm

Department of Art and Design Outstanding Student of Photographical Studies – Jessica Richard

Academic Excellence Award for Sororities – Chi Omega Sorority

Academic Excellence Award for Fraternities – FarmHouse Fraternity

Clements Award – Blake Broadhurst

Sorrell Award – Megan Smart

Outstanding Freshman Award – Aderonke A. Olaleye

Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Asuka Yuyama Norris

Outstanding Political Science Student of the Year – Randall D. Reed

Outstanding Political Science Student of the Year – Andy Akin

Faye Ellis Memorial Award – Toni Deveridge

Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Elizabeth Rebekah Weeks

Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Danielle Marie Butts

Delta Mu Delta Award for Excellence in Leadership & Scholarship – Brandon Richards

Delta Sigma Pi Scholarship Key – Sandi Lee Smith

Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced

Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced