2008 Award Recipients

 

Academic Excellence Award for Fraternities

Alpha Tau Omega - Josh Johnson
 

Academic Excellence Award for Sororities

Delta Sigma Theta - Erica Bradford
 

Academic Honor Award in Health & Physical Education 

Teresa Herring

Academic Honor Award in Sport & Fitness Management

Rawia Elsisi

Alpha Epsilon Delta Award

Justin Deavers

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Katie Parrott

Art and Design: Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts

Walter Black

Art and Design Outstanding Student in Photographical Studies

Robert Owen

Bernard E. Williams Award

Elizabeth Belyeu

Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award

Amy Wotawa

Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design

Lesley Graham

Clements Award

Trevor Tyre

Colonial Dames of America Paper Award

Thomas Sheppard

Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship

Dawn Johnson

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Jeremy Douthit

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Karen Shelton

Emma Coburn Norris Peak Award

Matthew McDaniel

Faye Ellis Memorial Award

Kaetlin Hall

Georgia Irene Gill Davis Award

Alyssa Beele

Graduate Research Scholar Award

Christy Cabezas

James A. Whiteside Award

Joshua Wood

James F. O'Neal Mathematics Education Award

Kristine Lurwig

John M. Long Achievement Award

Ashley Swenning

Leonard Trapp History Education Award

Michael Spencer

Modern Language Award

Mary King 

Nolan C. Hatcher Outstanding International Award

In Sung Lee

Outstanding Freshman Award

Lauren Rotch

Outstanding Graduate Political Science Student of The Year

Yvette Santellana

Outstanding Music Graduate Award

Brandan Poiroux

Outstanding Political Science Student of The Year

Brett Remkus

Phi Alpha Theta Award

Tyler Gresham

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Christopher Hall

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

April Hardy

Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership

Marie Murell

R.H. Ervin Award

Rachel Baker

Ray Baggett Education

Nathaniel Lang

Ray Mathis Award

Stephanie Yawn

Scholars Award

Jennifer Barnes

Sigma Tau Delta Award

Rhonda Sanders

Sigma Theta Tau, Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Catherine Roberts

Speech and Theatre Scholastic Award

Megan Murphy

Sorrell Award

Rawia Elsisi

Virgil L. Collins Mathematics Award

Daniel Porter

W.P. Lewis Award

Robin Brownson