2016 Award Recipients

Honors Convocation Recipients 2016

Academic Excellence Award For Fraternities

Alpha Tau Omega - Blake Swicord

 
ashtn

Academic Excellence Award For Sororities

Kappa Delta - Ashton Knapp

 
julia

Academic Honor Award In Health Education

Julia Ostendorf

langley

Academic Honor Award In Physical Education

Langley Bell Vannoy

clinton

Alpha Epsilon Delta Award

Clint Kilcrease

alexis

Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize

Alexis Rain Rockwell

avery

Art And Design Award Of Outstanding Scholarship And Achievement In Fine Arts

Avery Miller

anna

Bernard E Williams Award

Anna Noelle Orlofsky

janice

Best Graduate Research Scholar Award

Janice Dykstra Dunlap

Alexandra

Beta Beta Beta Leadership And Scholarship Award

Alexandra Worthy

louise

Center For Design, Technology And Industry Award For Excellence In Design

Louise Cheng

Clements Award

Wil Clowdus

Megan

Colonial Dames Of America Paper Award

Megan Lee Phillips

crow

Delta Mu Delta For Excellence In Leadership And Scholarship

Alyssa Crow

katie

Delta Sigma Pi Scholarship Key

Katie Marshall

yates

Dennis Lee Bowden Computer Science Award

Jacob K. Yates

spake

Emma Coburn Norris Peak Award

Whitney Spake

whitfield

Faye Ellis Memorial Award

Mary Elizabeth Whitfield

burgess

G Ray Mathus Memorial Award

Jeremy Lee Burgess

Georgia Irene Gill Davis Award

Presley Restrepo

Barron

James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award

Michael Dillon Barron

huval

ames F O Neal Mathematics Education Award

Justin Huval

Alex

John M Long Achievement Award

Alexander Malave

jacob

Leonard Y Trapp Memorial Award

Jacob C. Guillory

anna

Modern Language Award

Anna Orlofsky

self

Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award

Eleanor Self

Nolan C Hatcher Outstanding International Award

Guanyu Zhang

neal

Outstanding Freshman Award

Haley Marie Neal

will

Outstanding HSTM Student Award

Will Black

allen

Outstanding Music Graduate Award

Allen Parrish

grishma

Outstanding Political Science Student Of The Year

Grishma Rimal

john

Outstanding Political Science Student Of The Year MPA

John Kilgore

Phi Kappa Phi Outstanding Junior

Luke Burroughs

Phi Kappa Phi Outstanding Senior

Michael Lovelace

Katherine

Pi Mu Epsilon Excellence In Leadership Award

Katherine Carnley

fleming

Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarhip

Sarah Katherine Fleming

andrea

RH Ervin Award For Outstanding Student In Education

Andrea Gallman

Scholars Award

Elena Brown

Sigma Tau Delta Award

Susannah McQuitty

Lloyd

Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student

Katelynn L. Loyd

julia

Sorrell Award

Julia Ostendorf

grishma

Steven B. Padgett Journalism And Communication Award

Grishma Rimal

The Award Of Excellence In Dance Artistry And Scholarship

Scott Wheet

new

The David Dye Award For Excellence In Theatre Artistry And Academics

Jordan K. New

victoria

The Eulene Hawkins Social Work Award

Victoria Whitehurst

sara

The James F Rinehart Award

Sara V. Turinsky

leland

The Psi Chi Award For Outstanding Service And Leadership

Leland Farmer

turner

Virgil L Collins Mathematics Award

Tabitha Turner

moore

William R. Denison Choral Excellence Award

Hannah Moore

infrma

WP Lewis Award For Outstanding Student In Education

Jessica Ingram